Menu Zavřeno

Z MČR v maratonu si odvážíme čtvrté a deváté místo

Po dvou letech se dějiště Mistrovství České republiky v maratonu vrátilo na Dolní Moravu. Šampionát v mužské kategorii ovládnul Jaroslav Kulhavý (Česká spořitelna Accolade). Filip Adel dojel po pěkném výkonu na čtvrtém místě. Honza Jobánek skončil 9.

Foto: Jan Brychta

Na 90 kilometrů dlouhou trať s převýšením 3 000 m se elitní muži vydali již v 7:00. Sobotní ráno přivítalo na Dolní Moravě závodníky nízkou teplotou a poměrně silným větrem. Kombinace chladného počasí s náročnou tratí v horském terénu masivu Králického Sněžníku dávala tušit, že boj o mistrovské tituly bude těžký a spravedlivý. V závodě maximálně dokázal prodat své zkušenosti a vytrvalost Jaroslav Kulhavý, který, ač se v úvodu nepohyboval na čele, dokázal během závodu zrychlovat. Filip Adel se naopak první dvě hodiny pohyboval v čelní skupince, lehčí krize ve zhruba polovině závodu ho ale zřejmě připravila o medaili.

Foto: Jan Brychta

„Tempo bylo od začátku nastavený docela vysoko, a tak se to hned nadělilo. Po startu byly dva dlouhý kopce, na který navazovaly dva náročný sjezdy. Na čele jsem zůstal po hodině závodu jen s Markem Rauchfussem a Martinem Stoškem. Společně jsme projeli singly v Polsku a těsně před nájezdem do nejdelšího stoupání dne se k nám připojil Jaroslav Kulhavý. V závěru stoupání začal na čele přikládat Martin Stošek, a tak se to začalo dělit. Během následnýho těžkýho sjezdu ho na čele docvakl už jen Jaroslav Kulhavý a já zůstal na čtvrtým místě. Následně jsem měl takovou slabší půl hodinku a chytl na kluky pár minut. Zezadu mě dojel ještě Lubomír Petruš a Karel Hník, ale za poslední občerstvovačkou se mi to docela chytlo, a tak jsem se na čtvrtým fleku osamostatnil. Doufal jsem, že si někdo z tria vepředu vybere slabší chvilku a dá mi možnost zabojovat o medaili, ale nakonec mi po dobrým závěru chyběla na třetího Marka Rauchfusse minuta,“ popsal Filip průběh závodu.

Foto: Jan Brychta

Na 9. místě pak do cíle dorazil Honza Jobánek: „Po startu se mi první dva kopce jely parádně, takže ještě po hodině závodu jsem jel v kontaktu s Jardou Kulhavým. Zatímco on začal zrychlovat, tak já spíš zpomalil :). Začátek sem asi přepálil a singly v Polsku a výjezd na nejvyšší kopec jsem si docela protrpěl. Naštěstí před závěrem se mi to ještě chytlo, takže jsem měl možnost zabojovat o elitní desítku. Celkově jsem spokojenej, trať na Dolní Moravě se mi moc líbí, je těžká, spravedlivá, v krásné přírodě. Takových závodů u nás moc není. I kolo fungovalo, takže jediná věc, která mi nesedla, byla ta zima. Potřeboval bych alespoň tak o 20 stupňů tepleji :)“

Foto: Jan Brychta

U Filipa, který si před závodem dělal zálusk na jednu z medailí, bylo cítit lehký zklamání: „Je to škoda, titul byl letos daleko, ale ta placka zas tak ne. Domácí mistrák patřil mezi jeden z vrcholů letošní sezóny, takže příprava směřovala právě k němu. Trochu mě mrzí, že jsem ztrácel v těžkých sjezdech, asi jsem se moc soustředil na to, abych neudělal chybu. Výkonnostně jsem docela spokojen, připravenej jsem byl dobře, ale kluci na čele prostě letěli.“

Foto: Jan Brychta

Výsledky MČR Dolní Morava 90km

1.Kulhavý Jaroslav (Česká spořitelna Accolade)4:23:45
2.Stošek Martin (Canyon northwave mtb team)4:24:02+00:17
3.Rauchfuss Marek (Česká spořitelna Accolade)4:29:08+05:23
4.Adel Filip (Superior Team)4:30:13+06:28
5.Hník Karel (D2mont Merida)4:32:45+09:00
6.Bartůněk Marek (OCA)4:39:14+15:29
7.Vakoč Petr (Canyon northwave mtb team)4:40:38+16:53
8.Morávek Tomáš (D2 Mont Merida cycling team)4:43:23+19:38
9.Jobánek Jan (Superior Team)4:43:30+19:45
10.Ulman Matouš (Česká spořitelna Accolade)4:44:12+20:27
Foto: Jan Brychta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.