Menu Zavřeno

Pěkné šesté místo Honzy Jobánka na Šela maratonu

První květnový víkend patřil již tradičně Šela Maratonu, jednomu z největších českých maratonů. Dvacátý ročník Šely byl také zahajovacím podnikem Českého poháru. Závod ovládl letos suverénní Martin Stošek (Vitalo Future Cycling), který 101 kilometrů dlouhou trať zvládl v čase pod 4 hodiny. Barvy našeho týmu na Šele hájil Honza Jobánek, který se blýsknul v nabité konkurenci šestým místem.

Sobotní chladné ráno přivítalo v Týně nad Bečvou přes tisícovku závodníků, kteří se přesně v 9 hodin vydali vstříc technické trati vinoucí se kolem hradu Helfštýna, Moravskou Bránou a Oderskými Vrchy. Od úvodního stoupání na pátém kilometru se začalo závodit naplno. Každý chtěl vybojovat co nejvýhodnější pozici pro nájezd do dlouhého singletracku. V něm se také vykrystalizovala pětičlenná skupinka favoritů, která již při prvním průjezdu hradem na 15. kilometru měla náskok téměř jedné minuty. Jan Jobánek se v té době pohyboval ve druhé početnější skupině.

Černá střela na singlech v okolí Helfštýna
Foto: Reinerfoto

Situace na čele se nezměnila ani po průjezdu nejtechničtějšími úseky závodu. Rozhodnout měla těžká stoupání Oderských vrchů po přejezdu Moravské brány. Honza Jobánek byl spolehlivě zabudovaný ve stíhací skupině, jejíž ztráta v polovině závodu narostla již na 3 minuty. Těžké asfaltové stoupání s příznačným názvem Peklo napovědělo o budoucím vítězi. Tempu na čele nestačil Rydval (ČS-Accolade) a Kaněra (Ghost Team), a tak pod závěrečné stoupání najížděla vepředu trojice Stošek (Vitalo Future), Ulman a Višňovský (oba ČS Accolade). Nejvíce sil zůstalo Martinu Stoškovi, který hned svůj první start na Šele proměnil ve vítězství. Honza Jobánek byl naopak nejsilnějším mužem druhé skupiny a dojel si tak pro šesté místo.

Jan Jobánek bojuje ve skupince o 6.-10. místo
Foto: Reinerfoto

Jan Jobánek: „Na Šelu se každoročně hodně těším. Perfektní organizace a trať, která se mi líbí a sedí mi. Letos jsem šel na start s respektem, protože oproti předchozím rokům mám trochu tréninkové manko, a tak jsem byl zvědavý, co se mnou udělá první dlouhý závod. Plán byl nepřepálit začátek a případně v druhé půlce zrychlovat. Nájezd do dlouhýho singlu na hrad jsem si pohlídal a najížděl jsem tam kolem kolem pětky. Když se potom kolem mě pod prvním průjezdem hradem prohnala trojice Stošek, Višňovský, Rydval, ani na chvilku mě nenapadlo jet s nima. To by byla moje smrt a cíl bych asi ani neviděl :). Nicméně jsem se chytnul druhé silné skupinky a pokračoval tak s Bubílkem, Boudným, Buksou, Strožem, dvěma Poláky a dalšími.

První půlka Šely vede z velký části po singlech, tam jsem si závod hodně užíval. Navíc noční deštík vytvořil ideální podklad, který dobře držel, nesypal se, ale zároveň nebylo bahno. Po přejezdu rovinama Moravské brány jsem cítil, že v kopcích se mi jede docela dobře a mohl mít oproti klukům v naší skupině navrch. Naopak síla mi chyběla na rovinách a měl jsem strach, abych nezůstal někde na větru. Ve stoupání na hrad jsem pak zabojoval a podařilo se mi klukům poodjet a naši skupinu vyhrát. V cíli tak za 6, s čímž jsem hodně spokojenej. Těch pět vepředu si jelo svůj závod, a byli jinde. Celkově jsem byl překvapenej, že mně neseklo a vydržel jsem závodit až do konce. Samozřejmě musím pochválit i materiál, dneska mě podržel. Full Superior Team XF Issue na Mitaskách Scylla byla na Šelu dobrá volba.“

V cíli bral Honza Jobánek v našlapané konkurenci pěkné 6. místo
Foto: Reinerfoto

Seriál Českého poháru v maratonu pokračuje 25.5. v Klatovech Králem Šumavy. Za náš tým se zde představí Filip Adel, který na Králi loni vybojoval titul vicemistra ČR.

Celkové výsledky Šela maraton 101km 2019:

1. STOŠEK Martin (Vitalo Future Cycling)3:53:56
2. VIŠŇOVSKÝ Tomáš (Česká spořitelna Accolade) 3:54:29+00:00:32
3. ULMAN Matouš (Česká spořitelna Accolade)3:54:52+00:00:55
4. KANĚRA Michal (GHOST Team) 3:58:42+00:04:45
5. RYDVAL Filip (Česká spořitelna Accolade)3:59:37+00:05:40
6. JOBÁNEK Jan (Superior Velsbike Team) 4:03:49+00:09:52

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *