Menu Zavřeno

Ohlédnutí za sezónou 2019

Závodní sezóna s letopočtem 2019 je za námi a my můžeme rekapitulovat. V letošním roce se nám dařilo jak na domácí, tak zahraniční scéně. V řeči čísel: Elitní část týmu absolvovala 46 závodů. Získali jsme 27 pódiových umístění a 18 vítězství. Mimo ČR jsme startovali v Chorvatsku, Maroku, Norsku, Rumunsku, Švýcarsku, Izraeli, na Slovensku a Islandu. Dalších 11 vítězství ze 63 startů na převážně lokálních závodech přidali Tom a Betty Stunovi.

Filip Adel vstoupil do závodního kolotoče v dubnu ve velkém stylu, vítězstvím na etapovém UCI závodě 4 Islands v Chorvatsku. Pod hlavičkou Mitasu, s Honzou Škarnitzlem, obhájil loňské prvenství, což se zatím žádnému jinému závodníkovi nepovedlo.

Začátkem května Filip přijal největší výzvu letošní sezóny. V barvách We Love Cycling si střihnul premiéru v šestidenním pouštním závodě Garmin Titan Desert v Maroku. O lepší než 17. místo celkově ho připravil defekt v první a navigační chyba ve druhé etapě. Závod byl díky navigaci a vedru velmi specifický a chvílemi to pro Filipa byl spíš boj o přežití.

Z Maroka se Filip vrátil ve formě a hladový po úspěchu. Zahájil vítěznou šňůru, kdy v podstatě každý svůj start přetavil v nejvyšší pódiové umístnění. Postupně posbíral tituly na prestižních maratonech Nova Cupu Stolové hory a KPŽ Jestřebí hory a dojel si pro vítězství na Králi Šumavy.

Adlík po dvou letech opět Králem Šumavy

Během června si Filip vybral slabší chvilky. Podle představ se mu nedařilo na MČR v Mostě, kde nenavázal na loňské stříbro a dojel šestý. Defektem pro něj skončil slibně rozjetý závod Malevil Cup.

Až do Norska, na Mistrovství Evropy, odcestoval Filip pro svůj největší dosavadní mezinárodní individuální úspěch. Jako druhý nejlepší Čech si dojel pro cenné 11. místo. TOP 10 mu těsně unikla až v závěrečných metrech.

Boj o top ten na Mistrovství Evropy

To nejlepší si Filip ale schoval na závěr sezóny. První zářijový víkend si v propršeném závodě dojel pro vítězství na legendárních Sudetech. Tyto patří mezi nejstarší bikové závody u nás a je označován jako vůbec nejtěžší. Cesta za vítězstvím nebyla snadná, rozhodlo se až v závěrečných kilometrech po 5 hodinách v blátě a dešti. Závod byl velkou zkouškou nejen pro tělo, ale i pro materiál. Všechno klaplo na výbornou a Filip tak mohl po letech pokusů konečně slavit.

Vítězství na Sudetech – sen každého bajkera 🙂

Skvělou formu zúročil i ve dvou posledních závodech seriálu Nova Cup v Harrachově a Mikulově, které se mu podařilo oba vyhrát. Zajistil si tak obhajobu prvenství v celém seriálu.

Na základě výborných a stabilních výsledků během celé letošní sezóny byl Filip nominován reprezentačním trenérem na MS v bikemaratonu, které se jelo ve švýcarském Grachenu. Nejlépe obsazená akce sezóny pro Filipa znamenala 44. místo. Ambice byly určitě větší, ale předchozí náročný program se na Filipově formě podepsal, ani startovní pozice nebyla ideální, startoval z předposlední řady s číslem 170. TOP 20 tak stále zůstává nesplněným cílem.

Na závěr sezóny Filip oblékl reprezentační dres

Honza Jobánek naskočil do závodů později. Prvním jeho větším závodem byl pohárový Šela maraton. Na jednom z největších českých maratonů se Honza blýsknul v nabité konkurenci šestým místem.

Bohužel po tomto slibném rozjezdu Honzu skolila nemoc, se kterou se pral v podstatě celý červen. Musel tak vynechat spoustu startů. Vrátil se až 4. místem na maratonu Superior Slezská Harta. Již o týden později zvedal ruce ve Velkých Karlovicích. Potřetí se mu podařilo vyhrát kopcovitý závod v srdci Beskyd – Bike Valachy.

Bike Valachy Honzovi sedí

O týden později si Honza připsal na svůj účet již pátý triumf na extrémní trase Drásala. Obr Drásal má za sebou šest ročníků a svojí délkou 177 kilometrů a převýšením přes pět kilometrů zůstává jednou z největších výzev pro mnoho bikerů. Tento závod byl také zároveň Mistrovstvím České republiky v ultramaratonu a Honza je jeho dosud neporaženým vládcem.

Obr Jobr

Jen několik dní po dojezdu Obra Honza stál na startu prologu MTB Trilogy. Čekalo ho během čtyř dnů 230 kilometrů v převážně velmi náročném terénu. Charakterem terénu je tento etapák výzvou pro všechny opravdové bajkery a je jednoznačně nejtechničtějším maratonem na českém území. Po čtyřech dnech závodění si Honza z Broumovska odvážel stříbro.

Druhé místo ze supertechnického MTB Trilogy

Na Druhou polovinu sezóny si Honza naplánoval dvě velké výzvy. Spojil síly s Milanem Damkem a v rámci projektu Kilpi Superior absolvovali dva etapové závody v naprosto odlišných klimatických podmínkách. Nejprve se jim podařilo udolat všechny soupeře v severském závodě Glacier 360° na Islandu. Závod skládající se z prologu a čtyř etap zavedl závodníky do blízkosti islandského ledovce Langjökull, který během čtyř závodních dní celý objeli. Start byl naplánován v geotermální oblasti Geysir a závod končil u vodopádů Gullfoos. Drsná severská příroda Islandu, nevyzpytatelné ostrovní počasí, stanová závodní vesnice a přírodní termální koupání, to vše byl Glacier 360°.

Opačným extémem, zejména co se týká teplot, byl závod ve žhavé svaté zemi Izraeli. Jezdilo se v severních oblastech Izraele, na dohled od Libanonských hranic. Našlapaná konkurence, těžké terény plné singletracků a čtyři horké dny přinesly dvojici Honza – Milan celkové 18. místo.

Letošní sezóna nám přinesla nové výzvy, spoustu zážitků, radosti, výher, ale a smůly, porážek. To všechno ke sportu a cyklistice patří a my si to naplno užili. Velký dík patří všem partnerům za podporu. Pomalu už začínáme makat na formě pro další sezónu. Těšíme se, až v roce 2020 s některými z vás potkáme zase někde na startu 🙂