Menu Zavřeno

Obr Drásala ovládl Honza Jobánek, již popáté

Je krátce před půl šestou hodinou a v příjemně chladném sobotním ránu plní Holešovské náměstí 150 odvážlivců, kteří se již za pár minut vydají vstříc nejdelšímu bikemaratonu v Česku. O osm hodin později je znám staronový vítěz OBR Drásala, Jan Jobánek.

Obr Drásal má za sebou šest ročníků a svojí délkou 177 kilometrů a převýšením přes pět kilometrů zůstává jednou z největších výzev pro mnoho bikerů. Tento závod je také zároveň Mistrovstvím České republiky v ultramaratonu.

Předstartovní rozhovor pro ČT
Foto: Miloš Lubas

Jan Jobánek: „Obr Drásal je pro mě každoročně jedním z vrcholů sezóny. Letos jsem nastupoval do závodu s obrovským respektem. Po promaroděném květnu a pracovnímu vytížení nebyla příprava na tento extrémní závod zrovna ideální. Mám pocit, že s každým dalším ročníkem, který mám za sebou, nastupuju do závodu s většími obavami, jestli závod vůbec zvládnu obstojně objet. Názorům, že vítěz je předem jasný a že jsem hlavní favorit, jsem se jen usmíval a na start se stavěl se svíravým pocitem v žaludku.

Tempo po startu bylo poměrně rozumné a během prvních dvou hodin jsem se docela slušně rozjel. Dlouhou dobu, na takto těžký závod šlapala na čele docela velká skupinka závodníků. Až na páté hodině se postupně začalo zrychlovat. V těchto místech jsem také prožíval největší krizi, kdy se do mé pravé nohy zakousávaly křeče. V té době, po druhém průjezdu občerstvovačkou na Trojáku, jsem ztratil kontakt se špicí. Naštěstí se mi podařilo krizi zažehnat a i za pomoci Karla Hartla vracejícího se po pádu jsem se dotáhl zpět do souboje o nejvyšší příčky.

Vedoucí skupinka v půlce trati
Foto: Miloš Lubas

Kilometry i čas ubíhaly, únava všech nás šesti jezdců na čele se stupňovala a síly ubývaly. Po průjezdu bikearénou v Semetíně přišel na řadu kopec, který loni rozhodl o mém vítězství a který mi sedí. Pokusil jsem se zaútočit i letos. Skupinku na čele se mi podařilo očesat, ale Michal Bubílek a Karel Hartl byli silní. Dotáhli se zpět na moje záda a tak jsme pokračovali dál ve třech.

Stoupání ke zřícenině hradu Lukov se ukázalo jako to, které letos rozhodne o vítězi Obra Drásala. Z rezervoáru sil se mi podařilo vyškrábnout poslední zbytky energie. Před kluky jsem si vybudoval drobný náskok, který jsem si dokázal udržet až do cíle.

Jobr popáté vítězem
Foto:

Tomu, že na cílové pásce budu zvedat ruce nad hlavu, jsem uvěřil až při vjezdu do zámecké zahrady v Holešově. Na této si trase člověk nemůže být nikdy ničím jistý a já mám pořád před očima situaci starou 10 let, kdy jsem o vítězství přišel v posledním, relativně jednoduchém sjezdu. Vítězství na Obrovi si nesmírně vážím a obdivuju všechny, kteří měli odvahu se do tohoto šíleného závodu pustit. Obrovský dík patří všem, kteří se na tomto jedinečném závodě organizačně podílejí. Je úžasné vidět, jak celý kraj závodem žije.“

Gratulace od jednoho z pořadatelů, Ondry Fojtíka
Foto: Miloš Lubas

Celkové výsledky Obr Drásal 177km

1.JOBÁNEK Jan (Superior Velsbike Team)8:01:31
2.BUBÍLEK Michal (Kross Bikeranch team)8:03:41+ 0:02:10
3.HARTL Karel (STARBIKE.SK)8:06:57+ 0:05:25
4.PILČÍK Adam (Maloja – Rocky Mountain Team)8:06:58+ 0:05:27
5.ŠŤASTNÝ Petr (Sport Races – Isaac team)8:10:45+ 0:09:13

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *