Menu Zavřeno

Jan Jobánek druhý na MTB Trilogy

V termínu od 3. do 6. července se konal osmý ročník závodu Kupkolo.cz MTB Trilogy. Na tři stovky jezdců z 12 zemí světa čekalo během čtyř dnů 230 kilometrů v převážně velmi náročném terénu. Vítězem závodu se stal Michal Kaňěra (GHOST Team), pro kterého byl, kromě velice náročné trati, největším soupeřem Jan Jobánek (Superior Velsbike Team).

MTB Trilogy je etapový závod horských kol v oblasti Broumovska na pomezí Polska a Čech. Centrum závodu je v malém městečku Teplice nad Metují. Závod se skládá z prologu a tří etap, z nichž každá má úplně jiný charakter. Trasy jednotlivých etap vedou nádhernou přírodou, jsou charakteristické velkým množstvím singltreků a jen nutným minimem silničních úseků. Charakterem terénu je tento čtyřdenní závod výzvou pro všechny opravdové bajkery a je jednoznačně nejtechničtějším maratonem na českém území.

Technický sjezd z Jánského vrchu
Foto: Monika Tučková

Jan Jobánek: „Na MTB Trilogy jsem startoval poprvé loni a hned mi přirostlo k srdci. Těžká, místy až extrémní trať, nádherná příroda, rozmanitost tratí, atmosféra etapového závodu. Pořadatelé, u kterých je vidět, že je pro ně závod srdeční záležitost a dělají ho pro opravdové bajery. To jsou všechno věci, které mi na Trilogy učarovaly.

 Loni, při své premiéře jsem dokončil druhý, takže jsem měl ambice toto umístění alespoň zopakovat, nejlépe vylepšit:).

Již od prologu jsem věděl, že kromě terénu, mi bude největším soupeřem Michal Kaněra. Po prvním dni jsem se s náskokem pouhých 8 vteřin oblékl do dresu vedoucího jezdce.

Sjezd ke Sv. Václavu známý také z Rallye Sudety

V první etapě mi už bylo jasné, že je Michal, i díky volbě pevného kola a svojí váze, jednoznačně silnějším v prudkých stoupáních. Já jsem se na jeho zadním kole dokázal udržet jen díky tomu, že jsem naplno využíval svého fulla a stahoval jeho náskok ve sjezdech. Přesto se Michalovi podařilo mně v posledním kopci utrhnout, já tak ztratil půl minuty a průběžné vedení.

Celoodpružený stroj Superior Team XF 29 Issue R byla na Trilogy dobrá volba
Foto: Monika Tučková

V druhé etapě jsem si plánoval vzít vedení zpět do svých rukou. Etapa s názvem The Best Of Sudety, částečně kopírující tento legendární závod, bývala v předchozích letech brána v rámci Trilogy jako „odpočinková“. Jezdivější charakter a menší sklony stoupání mi vyhovují víc. Hlavní stavitel tratí Véna Hornych se nám ale rozhodl tento den okořenit několika novými hodně těžkými úseky, které prodloužily náš pobyt na trati oproti předchozím rokům o dobrých 40 minut. V jedné z těchto prudkých stojek mi Michal odjel (odběhl:)) a do cíle dorazil pět minut přede mnou.

Směs pocitů vyčerpání a radosti těsně po dojezdu 🙂
Foto: Michaela Kaněrová

V poslední etapě přes Vraní Hory na mě dolehla únava z předchozího náročného programu, a tak jsem byl rád, že se od startu nezávodilo naplno. Na většině závodníků již byly zjevné známky předchozích dnů ve formě vyčerpání nebo různých odřenin a otlučenin, dokumentující náročnost závodu. Tuto etapu se mi nástupem v posledním kopci podařilo vyhrát, ale z celkové ztráty jsem stáhl pouhých pět vteřinek.

MTB Trilogy zase naplno splnilo moje očekávání unikátního bikového závodu. S umístěním jsem spokojenej, na Káňu jsem neměl. Start na Trilogy tři dny po dojezdu OBR Drásala není asi ideální kombinace:), ale já si ani jeden z těchto závodů nechtěl nechat ujít.“

Desítka nejrychlejších
Foto: MTBTrilogy

Celkové výsledky MTB Trilogy 2019

1.KANĚRA Michal (GHOST Team)13:33:25
2.JOBÁNEK Jan (Superior Velsbike Team)13:38:44+ 0:05:19
3.KUBELKA Petr (SKIBIKECENTRUM.CZ team)13:47:00+ 0:13:35
4.SEDLÁŘ Jakub (Novatop)14:11:20+ 0:37:55
5.KECHRT Tomáš (PRIME sport expert)14:13:43+ 0:40:18

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *