Menu Zavřeno

Filip Adel si odváží stříbro z MČR v maratonu

V Harrachově se o uplynulém víkendu rozdávaly dresy národních šampionů v maratonu. Titul mistra republiky vybojoval Jan Strož (D2mont Merida). Náš Filip Adel v těžkém závodě uhájil 2. místo.

Extrémní trať v extrémních podmínkách, tak by se dal charakterizovat mistrovský závod. 115 kilometrů dlouhá trasa s převýšením 3500 metrů znamenala i pro vítěze přes 5 a půl hodiny dřiny. Vlhké a chladné počasí doprovázelo závodníky v podstatě celý závod a na vrcholcích kopců dotvářela dramatickou atmosféru hustá mlha.

Na startu stála silná konkurence v podobě olympijského vítěze Jaroslava Kulhavého, Matouše Ulmana, Marka Rauchfusse (všichni Česká Spořitelna – Accolade), či Kristiána Hynka (Canyon Northwave MTB). Dobrou formu chtěl prodat i Filip Adel. O tempo se ale od začátku staral Jan Strož, který nebyl považovaný za největšího favorita na medaile. Ze silné stíhací skupiny, která se zformovala za ním, byl Adel jediným, který dokázal Strožův náskok na chvíli smazat. V závěru ale i jemu došly síly, a tak se musel spokojit s druhým místem.

„Domácí maratonskej mistrák, to je závod, ve kterým chci pokaždý uspět. Letos se konal na vcelku extrémní trati v Harrachově. Už před startem bylo všem jasný, že to bude dlouhý, technický a i díky počasí extra těžký. I tak ale od prvních metrů nastavil Jan Strož tempo, který nikdo jet nechtěl. Asi v tu chvíli nebyl nikdo, kdo by si myslel, že se to dá skoro 6 hodin osamoceně vydržet. Nicméně náskok na čele mu narůstal a po dvou hodinách a poměrně svižným tempu jsme měli na Špindlerovce v naší malý skupince ztrátu 3 minuty,“ popsal Filip rychlý úvod závodu.

„Přejezdem do Polska začaly singly, který měly bez pár přejezdů prakticky 40 kilometrů. Tam jsem to podržel, klukům ze skupiny se vzdálil a po hodině se mi povedlo ztrátu odmazat. Čekal jsem, že si Honza na čele trochu zvolní a zezadu nás ještě někdo dojede. Opak byl pravdou a po tom, co jsem Honzu dojel, nebyla minuta, kdy by se aspoň trochu z tempa povolilo. Na posledním singlu v Polsku se mi povedlo Honzovi o půl minutky na čele odskočit, ale náskok jsem dokázal využít jen k tomu, abych si konečně trochu vorazil a dal do sebe aspoň gel. Pod poslední a nejdelší kopec s převýšením 700 metrů jsme přijeli spolu. Ani tady se z tempa nepovolilo a já jsem začal pomalu odpadat. Během chvilky bylo po nadějích, v tomhle kopci jsem si prošel dost zásadní krizí a závod tady prohrál. Dostat se do cíle nebylo jednoduchý, místy jsem potom doslova putoval, ale nakonec jsem ještě našel poslední zbytky sil, abych stříbro před skvěle jedoucím Matějem Průdkem těsně uhájil,“ vykládal v cíli unavený Filip Adel.

Výsledky MČR v maratonu Harrachov 115 km

1.Strož Jan (D2mont Merida cycling team) 5:41:23
2.Adel Filip (Superior Velsbike Team)5:44:21+00:02:58 
3.Průdek Matěj (Multicraft MTB team) 5:44:25+00:03:02 
4.Hynek Kristian (Canyon Northwave MTB Team)5:51:03+00:09:40 
5.Kaněra Michal (GHOST team) 6:01:31+00:20:08

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.