Menu Zavřeno

Filip Adel třináctým místem na Malevilu ukázal, že patří do evropské maratonské špičky

V pořadí dvacátý šampionát starého kontinentu, jehož hostitelem byl Malevil Cup, je historií. V obrovském vedru si pro elitní titul dojel Fabian Rabensteiner z Itálie. Filip Adel po výborném výkonu dokončil náročný závod jako 13.

Rychlý, prašný a ve spalujícím horku. Tak by se dal charakterizovat závod na 100 Km, který rozhodnul o držitelích titulů mistrů Evropy. Jak již bývá na Malevil Cupu tradicí, o vítězích a poražených se rozhodovalo hlavně v nejnáročnějším stoupání trati, na vrchol Hvozd. Před tímto kopcem jel spolu se všemi favority v čelní skupině i Filip Adel.

„Ze začátku to bylo podle očekávání trochu nervózní, každý chtěl být při nájezdu do terénu vepředu. Já jsem se držel někde kolem třicátého místa. Dost se prášilo, nejel jsem v ideální stopě a asi i díky tomu mi hned na pátým kilometru vypadl bidon, takže když nepočítám dva vyprosený loky od kluků z balíku, jel jsem prvních 20 kilometrů na sucho. Nohy ale byly nakonec dobrý a na desátým kilometru jsem dojel na čelo, kde se jelo podstatně líp, tam jsem vydržel do poloviny závodu. To horší přišlo při stoupání na Hvozd, kde mi začaly křeče do nohou. Na úsek mezi druhou a třetí hodinou bych nejradši zapomněl, dost jsem trpěl a chvílemi jsem nevěděl, jak si na kole sednout. Závěrečná hodina už byla zase dobrá, ale nabraný minuty jsem už moc stáhnout nedokázal,“ popsal Filip průběh závodu.

„V cíli 13. flek, dost vydřenej. Ten ztracenej bidon hned v úvodu zamrzí, bylo strašný vedro a hydratace byl základní předpoklad k úspěchu. Kdyby křeče přišly o půlhodinky později, mohlo to být taky jiný, ale na kdyby se nehraje. 🙂 Trať jsem měl najetou, bylo sucho, a tak jsem letos premiérově obul rychlý Zefyrosy, v kombinaci s fullem a teleskopkou to byla super volba. Ve finále musím být spokojenej, týden před Malevilem mi vůbec nesedl a dost jsem bojoval s únavou,“ dodal Filip.

Honza Jobánek vstupoval do závodu se vzpomínkou na své kariérní maximum, při kterém si na ME přesně před 10 lety dojel právě na Malevilu pro 4. místo. „Ambice už jsem určitě tak vysoký neměl, ale poslední týdny se mi jezdilo celkem dobře, takže jsem ještě chtěl ukázat, že nepatřím úplně do starýho železa. Závod mi ale moc nesehnul, už brzo po startu jsem cítil, že mi chybí síla a nohy moc netáhly. Později se k tomu přidaly i křeče. Doslova jsem se uvařil. Při přejezdu přes Hvozd a Luž mě napadla i myšlenka že zabalím, ale jsem rád, že jsem to nějak dobojoval,“ vyprávěl Honza, kterému v cíli patřila 38. příčka.

Foto: Michal Červený

Výsledky ME Malevil Cup 100 km

1. Fabian Rabensteiner (ITA) 3:53:30 hod.
2. Krzysztof Lukasik (POL) +0:29
3. Jaroslav Kulhavý (Česká spořitelna Accolade) +2:19
4. Lubomír Petruš (D2 Mont Merida) +4:52
5. Petr Vakoč (Canyon Northwave) +5:02
6. Marc Stutzmann (SUI) +5:39 
7. Pawel Bernas (POL) +7:02
8. Jakob Hartmann (GER) +7:15
9. Marek Rauchfuss (Česká spořitelna Accolade) +9:23
10. Simon Schneller (GER) +11:30

13. Filip Adel (Superior Team ) +14:00
38. Jan Jobánek (Superior Team) +24:26

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.