Menu Zavřeno

Filip Adel dojel třetí v harrachovském finále ČP

Závěrečný podnik Českého poháru v maratonu hostil Harrachov, kde na závodníky čekala nejtěžší trať celého seriálu o délce 115 kilometrů s převýšením přes 3500 metrů. Závod ovládla dvojice polských jezdců týmu JBG-2 Paweł Bernas a Michał Glanz. Náš Filip Adel si třetím místem v závodě pojistil i celkový triumf v seriálu Českého poháru v maratonu. Jan Jobánek harrachovský závod dokončil jako 10.

Foto: Ondřej Littera

Zařazení harrachovského závodu do mezinárodního kalendáře UCI kategorie C2 přilákalo na start silnou zahraniční konkurenci. Mezi favority se kromě několikanásobného vítěze tohoto závodu Filipa Adela řadil například vítěz letošního MTB Trilogy Michael Holland (Naturfreunde Wilhelmsburg) nebo polští jezdci JBG-2 teamu. Právě Rakušan Holland byl od startu velice aktivní. Již v úvodním stoupání na Čertovu horu si vypracoval na čele náskok. Držet se ho dokázal pouze Filip Adel. Polští závodníci naopak začali rozvážněji. Harrachovská trať je pravděpodobně jak technickou náročností, tak převýšením nejobtížnějším MTB maratonem u nás, a právě náročnost trati si začala vybírat daň na těch, kteří přepálili úvod. V polovině závodu se již dvojice poláků dotáhla na čelo závodu k Hollandovi s Adelem a v rozhodujícím nejnáročnějším stoupání z Piechowic se nejprve zbavili uvadajícího Rakušana a v úplném závěru posledního kopce ujeli i Adelovi.

Foto: Jan Brychta

„Trať v Harrachově dobře znám a vím, jak důležitý je tady nepřepálit začátek. Michael Holland držel od startu vysoký tempo, který jsem s ním po hodině závodu udržel už jen já. Nohy jely sice dobře, ale v hlavě jsem tušil, že to je asi trochu přes čáru a v závěru budeme trpět. Dlouho to vypadlo nadějně, měli jsme na čele 2 minuty náskok a moc jsem nevěřil tomu, že nás ještě někdo dojede. V dlouhých singlech v polovině závodu nás ale doskočila dvojice poláků. Povedlo se nám jim v nejtěžším sjezdu ještě odskočit, ale pod nejdelším stoupáním na devadesátým kilometru už s námi byl zase Bernas, který se nám začal pomalu vzdalovat. Těsně pod vrcholem mě ještě skočil Glanz a já zůstal na třetím fleku sám, protože Holland toho měl už taky dost. Poslední hodinu a půl jsem vyloženě trpěl, chtělo to jet v úvodu asi trochu víc hlavou, ale nechtěl jsem si to nechat odjet, když pocity byly dobrý. S bednou nakonec spokojenost, přijel jsem ale do cíle po šesti hodinách úplně prázdnej,“ popsal závod ze svého pohledu Filip Adel.

Foto: Jan Brychta

Filipu Adelovi se podařilo obhájit celkové vítězství v Českém poháru. Jan Jobánek v této nejvyšší celoroční maratonské soutěži skončil třetí.

Výsledky ČP Harrachov 115 km

1.Bernas Paweł (JBG-2 TEAM)5:44:40
2.Glanz Michał (JBG-2 TEAM)5:45:23+00:43
3.Adel Filip (Superior Team)5:48:19+03:39
4.Holland Michael (Naturfreunde Wilhelmsburg)5:52:17+07:37
5.Damek Milan (KILPI Racing Team)5:59:36+14:56
10.Jobánek Jan (Superior Team)6:14:54+30:14
Foto: Jan Brychta

Celkové pořadí ČP v MTB maratonu 2023:

1. Adel Filip (Superior Team)8100b.
2. Hník Karel (D2Mont Merida Cycling Team)5790b.
3. Jobánek Jan (Superior Team)5220b.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *