Menu Zavřeno

Adel a Škarnitzl zvítězili na etapovém závodě 4 Islands

Filip Adel s Janem Škarnitzlem zvítězili v minulém týdnu v etapovém závodě dvojic Mitas 4 Islands. Závod mezinárodního kalendáře UCI kategorie S1 přilákal na chorvatské ostrovy Krk, Rab, Cres a Lošinj velmi kvalitní konkurenci. Během prologu a čtyř etap absolvovali závodníci 270 kilometrů a více než 5000 metrů převýšení v těžkém kamenitém terénu. Závodu se zúčastnilo více než 250 dvojic z více než 20 zemí světa.

Po loňském Adelově vítězství se dvojice Filip Adel a olympionik Jan Škarnitzl, v závodě startující pod hlavičkou teamu Mitas Team CZE1, řadila mezi užší okruh favoritů. Tuto roli potvrdili již při novince letošního ročníku, 13 kilometrů dlouhém prologu vedoucím po trailech ostrova Krk. Cíle v přístavním městečku Baška dosáhli s třináctivteřinovým náskokem před německou dvojicí Niklas Schehl, Leon Kaiser (Team Bulls).

První regulérní etapa vedla opět kamenitými terény ostrova Krk. Hrůzostrašná předpověď počasí se naštěstí nevyplnila a nejsilnější déšť se spustil až poté, co nejrychlejší závodníci protnuli cíl. V této, 72 kilometrů dlouhé etapě se po závěrečném sprintu radovalo duo závodníků Kristián Hynek, Martin Stošek (Vitalo Future Cycling) před Adelem a Škarnitzlem (Mitas Team CZE1). Hynek se Stoškem se zároveň zařadili na průběžnou druhou příčku, když se jim podařilo smazat jednu sekundu na vedoucí Mitas Team CZE1.

Po přesunu na ostrov Rab uvítal závodníky na startu vytrvalý déšť. Celá 65 kilometrů dlouhá etapa probíhala v režii vedoucích týmů Vitalo a Mitas. O vítězích etapy se rozhodlo až v těžkém kamenitém sjezdu 3 kilometry před cílem, kde chyboval Kristián Hynek. Adel se Škarnitzlem si tak na cílovou písečnou pláž přijeli nejen pro cenné etapové vítězství, ale přivezli si také tříminutový náskok do průběžného pořadí.

Třetí, pořadateli označovaná královská etapa s parametry 73 kilometrů a 1650 metrů výškových se startovala přímo z trajektu. Ostré tempo, náročná stoupání a silný chladný vítr výrazně rozdrobili startovní pole. Dojezd do cíle vedl úzkými uličkami přímořského městečka Osor, kde Adel se Škarnitzlem získali stříbrné umístění za vítězným Vitalo teamem.

Do poslední, nejkratší etapy na ostrově Lošinj, nastupovala dvojice Adel a Škarnitzl s náskokem 3 minuty a 9 sekund na Vitalo team. Na více než 40 kilometrech čekalo na závodníky několik velmi těžkých stoupání následovaných technickými sjezdy. Zrádnost místního terénu si vyzkoušel Filip Adel, který při sjezdu kamenných schodů chyboval a prorazil zadní kolo. Po následné opravě Mitas team vyrážel se ztrátou 4:30 za teamem Vitalo, virtuálně tak byli Filip Adel s Honzou Škarnitzlem vysvlečeni z dresů leaderů závodu. Výbornou stíhací jízdou se jim však podařilo dvě a půl minuty stáhnout. V cíli se tak Mitas Team CZE1 mohl radovat z celkového vítězství.

„Mitas 4 Islands pro mě byl vrchol úvodní části sezóny, takže příprava směřovala právě sem. Jsem vážně rád, že se nám podařilo navázat na loňské vítězství. Cesta za ním ale nebyla jednoduchá a letošní ročník rozhodovaly chyby. Během etap se ukázalo, že o vítězství budeme bojovat s kluky z Vitala. Před závěrečnou etapou jsme měli k dobru docela komfortní náskok, o který jsme ale celý během etapy přišli. Zvolil jsem špatnou stopu a defekt byl na světě. Školácká chyba. Při řešení defektu naštěstí Škarna zachoval chladnou hlavu a my tak zůstali relativně ve hře. Chvílema to bylo v kamenitých singlech a uličkách města stylem ”všechno nebo nic”, ale naštěstí se nám povedlo ztrátu odmazat a dotáhnout pětidenní závodění do vítěznýho konce. Velký díky patři Škarnovi za spolupráci a Jobrovi za servis,“ popsal své pocity po závodě šťastný Filip.

Výsledky Mitas 4 Islands

1.Team Mitas CZE 1 (Filip Adel/Jan Škarnitzl)10:47:54
2.Vitalo Future Cycling (Kristian Hynek/Martin Stošek)10:48:55+1:01
3.Team TEXPA-SIMPLON (Marc Stutzmann/Michael Stuenzi)10:53:06+5:12
4.Team TEXPA-SIMPLON 2  (Markus Kaufmann/Franz Hofer)11:01:55+14:01
5.KTM Factory Team (Christoph Soukup/Matthias Alberti)11:02:58+15:04

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *