Menu Zavřeno

Adel s Jobánkem uzavřeli elitní desítku na MČR XCM

Na přetěžké trati na Dolní Moravě  se bojovalo o dres Mistra ČR v MTB maratonu. Závod s parametry 112 kilometrů a 4000 metry převýšení ovládl Ondřej Cink (Kross Racing), když udolal maratonské specialisty Martina Stoška a Kristiána Hynka (Future Cycling – Northwave). Více než polovinu závodu spolu s nimi ve vedoucí skupince šlapal i náš Filip Adel, který se nakonec musel spokojit s 9. místem, jen těsně před týmovým kolegou Janem Jobánkem.

Foto: Jan Němec

Okolí Králického Sněžníku ukázalo všem jezdcům krásy pravého horského bikingu. Stavitel trati Véna Hornych dostál své pověsti a připravil trať plnou kamenitých singletracků, těžkých sjezdů i dlouhých stoupání, podobných těm alpským. Ti nejrychlejší strávili na trati více než pět a půl hodiny a na tvářích všech byla v cíli vidět hlavně únava a vyčerpání, které přehlušily i endorfiny z unikátního bikového zážitku.

Přestože se Filip Adel s Honzou Jobánkem seřadili ve výsledkové listině jen těsně za sebou, oba prožili naprosto odlišné průběhy závodu. Filip se až na třetí hodinu pohyboval na úplném čele a pomalu mohl spřádat myšlenky nad taktikou do závěru a bojem o cenné kovy. Honza si z čela vystoupil již po hodině a potom se svým konstantním tempem spíše prokousával dopředu.

Foto: Jan Reiner

Filip do závodu nenastupoval v ideálním rozpoložení, celý předcházející týden se pral s lehkým nachlazením. „Zdravotně to nebylo určitě ideální, ale i tak jsem se ve středu rozhodl, že do toho stejně v sobotu půjdu a zkusím to. Tempo bylo zpočátku docela rozumný. To se ale po hodině změnilo a v jednom z nejdelších stoupání na trati se začalo přitápět pod kotel. Tuhle selekci jsem přežil krom pozdějších medailistů jen já, a tak jsme pokračovali dál ve čtyřech. Diktovat tempo jsem si netroufnul, kluci jeli docela vostře i směrem dolů, takže jsem spíš vyčkával, co se bude dít.“ Komentoval Filip slibný začátek závodu.

„Když se začal závod po třech hodinách lámat do druhý poloviny, tak na mě přišla první krizička. Řekl jsem si dobrý, najím se, na chvíli si zvolním a zabojuju ještě o první pětku. No… z krize byl totální blackout, ve kterým jsem zažil fakt peklo, který trvalo skoro další tři hodiny. Tělo úplně bez šťávy, a když už jsem se vyškrábal na kopec, tak bylo utrpení udržet řidítka směrem dolů. Do cíle jsem se vyloženě dopotácel na 9. fleku, což není výsledek, pro kterej jsem letos na mistrák chtěl jet. Pár závodů mě v historii už slušně popravilo, ale tohle řadím na absolutní vrchol. Bylo mi fakt zle a nikdy jsem nebyl takhle prázdnej. Rád bych napsal, že jsem si to svým způsobem užil, ale neužil. Respekt všem, co to dali!“ Svěřil se viditelně zklamaný Filip.

Honza Jobánek byl v cíli sice také hodně vyčerpaný, ale byla u něj vidět spokojenost. „Mě ten závod hodně bavil. Místní terény miluju, vyrážím si sem zajezdit i o dovolených, takže jsem všechny singly a kopce znal předem. Podle mě je Králičák a Rychleby top česká přírodní biková lokalita. Bylo vidět, že všichni mají z trati docela respekt, takže se vyrazilo v rozumným tempu, a to mi sedělo. Až pod třetí kopec jsem se držel v první skupince asi patnácti lidí. Potom začal úřadovat Martin Stošek a ze skupinky si udělal trhací kalendář. Od té doby jsem si jel svoje a pár odpadlíků jsem ještě po trati posbíral,“ líčil desátý muž Mistrovského závodu.

Výsledky MČR XCM Dolní Morava 112 km

1.Cink Ondřej (Kross Racing Team) 5:32:35
2.Stošek Martin (Futurecycling Northwave) 5:36:28+3:53
3.Hynek Kristian (Futurecycling Northwave) 5:38:35+6:00
4.Kulhavý Jaroslav (Jaroslav Kulhavy Cycling Team) 5:39:59+7:24
5.Rauchfuss Marek (Ethic Sport cycling team) 5:42:50+10:15
6.Ulman Matouš (Česká spořitelna – Accolade) 5:47:34+14:59
7.Buksa Dominik (Futurecycling Northwave) 5:54:30+21:55
8.Kaněra Michal (GHOST Team) 5:57:21+24:46
9.Adel Filip (Superior Velsbike Team) 6:05:27+32:52
10.Jobánek Jan (Superior Velsbike Team) 6:08:00+35:25

Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *